ą uzależnione od kilku czynników, między innymi takich, jak jakość wykorzystywanych materiałów dentystycznych, czas wykonywania zabiegu czy też jego stopień skomplikowania. Całkowita wycena danego zabiegu może się nieco różnić od ceny określonej w cenniku, ponieważ ilość użytych materiałów do odbudowy zęba czy też ilość podanego znieczulenia różni się w przypadku poszczególnych pacjentów. Ponadto niektóre gabinety stomatologiczne mogą się różnić od siebie cennikiem, głównie dlatego, że gabinet stomatologiczny w którym pracuje dobry dentysta może posiadać bardziej nowoczesny i specjalistyczny sprzęt. Jednymi z najdroższych zabiegów dentystycznych są te, które dotyczą wykonania protez, mostów oraz implantów. W przypadku leczenia próchnicy zębów leczenie kanałowe może być znacznie droższe od wykonania zwykłego wypełnienia.
Na czym polega endodoncja mikroskopowa
Leczenie kanałowe zębów jest wykonywane w sytuacji zakażenia zęba próchnicą kiedy infekcja dosięgła miazgi zęba oraz wewnętrznych tkanek. Leczenie kanałowe, zwane inaczej endodontycznym, jest działem należącym do stomatologii zachowawczej. Niemal każdy gabinet stomatologiczny zajmuje się leczeniem kanałowym zębów, a te najlepiej wyposażone oferują endodoncję mikroskopową. Endodoncja mikroskopowa polega na niczym innym, jak na przeprowadzeniu leczenia kanałowego zębów z wykorzystaniem mikroskopu. Największą zaletą endodoncji mikroskopowej jest znacznie zwiększona precyzja w oczyszczaniu, a potem w wypełnianiu kanałów zainfekowanego zęba. Dobry dentysta oferuje przeprowadzenie zabiegu leczenia kanałowego z pomocą mikroskopu, co obecnie jest jednym z najlepszych sposobów leczenia endodontycznego. Wybór gabinetu stomatologicznego, który oferuje endodoncję mikroskopową zapewni pacjentowi profesjonalne wykonanie zabiegu. Warto jednak zapobiegać konieczności wykonania leczenia kanałowego poprzez regularne wizyty u dentysty.
Czy warto chodzić na wizyty kontrolne
Regularne dbanie o higienę jamy ustnej czasem bywa niewystarczające w utrzymaniu zębów w dobrym stanie, dlatego warto także chodzić do dentysty na wizyty kontrolne. Celem wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym jest sprawdzenie stanu naszego uzębienia przez specjalistę. Niemal każdy dentysta oferuje przeprowadzanie wizyt kontrolnych, zwłaszcza że im wcześniej wykryje się jakiekolwiek zmiany próchnicze, tym łatwiej będzie je wyleczyć. Nieleczona infekcja próchnicza może prowadzić do poważnych schorzeń, które trzeba leczyć endodontycznie, a w niektórych przypadkach konieczna jest ekstrakcja zęba. Na wizyty kontrolne do dentysty warto także udać się z dzieckiem, żeby sprawdzić czy zgryz prawidłowo się rozwija. Zaniedbywanie regularnych wizyt u dentysty może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, jak chociażby leczeniem kanałowym, które jest bardziej skomplikowanym oraz droższym zabiegiem niż zwykłe uzupełnienie ubytków. Poza codzienną higieną jamy ustnej dobrze jest więc też chodzić na regularne wizyty kontrolne do dentysty.
Specjalizacje stomatologiczne
Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w wykonywaniu konkretnych zabiegów dentystycznych w ramach jednej lub kilku wybranych specjalności. Stomatologia jest bardzo szerokim działem medycy, nic więc dziwnego, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji stomatologicznych. Osoba kształcąca się na lekarza dentystę w tracie studiów wybiera określone specjalizacje stomatologiczne, żeby móc później wykonywać w ich ramach dane zabiegi. Niektórzy dentyści specjalizują się typowo w ortodoncji lub protetyce, podczas gdy inni zajmują się głównie stomatologią estetyczną oraz stomatologią zachowawczą. Stomatologia zachowawcza z endodoncją zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem infekcji wywołanych próchnicą zębów. Nierzadko dentysta w swoim gabinecie oferuje również usługi związane ze stomatologią dziecięcą, która stanowi odrębną specjalizację. W ramach stomatologii można wyróżnić aż dziewięć osobnych specjalizacji, między innymi chirurgię stomatologiczną, stomatologię zachowawczą czy też stomatologię dziecięcą.